That Sugar Film – Şeker ve Sağlıklı Beslenme

That Sugar Film  – sağılıklı besleniyorum dediğimiz zaman aslında ne kadar yanılabildiğimizi gösteren bir belgesel.

Bir adam sağlıklı bir bedene sahip iken, şekerin sağlığa ne kadar zarar verebildiğini kanıtlamak için deney yapıyor. Önce yüksek şeker içeren ama “sağlıklı” olarak nitelendirilen gıdaları tüketiyor. Daha sonra da ekranlarımızdan ve market raflarımızdan düşmeyen abur-cuburları tüketmeye başlar ve tüm aşamalarda sağlığına etkisini görmek için bilimsel testlerini yaptırır.

seker-guzel-fakat-zararliBir arkadaşımız, “siz ailecek pastane ürünlerini çok seversiniz” diyerek izlememiz için önerdi, mutlaka izleyin. Gerçekten de akşam kurabiyeler ile çay keyfi vazgeçilmezlerimizdendir. Malum filmi indirdiğimiz akşam da bir kutu kuru pasta aldık ve çay masamızı kurup izlemeye başladık. Filmden sonraki bir hafta ağzıma kurabiye ve kek koyamadım 🙂

Ne kadar çok şeker tükettiğimizi aslında bilmiyoruz ?

Aslında sağlıksız beslendiğimiz söylenemez – hazır gıdalar, meşrubat, marketteki çikolata, bisküvi vs evimize hiç girmez, ama gerçek şu ki bu tarz şeyleri tüketmemek az şeker aldığımız anlamına gelmiyormuş.

Ben de çocuğuma her gün 4 elmadan bir taze sıkılmış elma suyunu hazırlarken, çikolata, bisküvi yerine her gün ekranlardan duyduğumuz, O”sağılıklı atıştırmalık” meyve yoğurtlarını yemesine izin verirken onu ne kadar da sağılıklı beslediğimi, büyüttüğümü düşünüyordum. Oysa ki içindeki şeker miktarına bakmak aklıma hiç gelmemişti.

That Sugar Film, modern gıda endüstrisinin biraz abartılı, bir anti reklamı gibi gözükse de, gerçekten tükettiklerimizi ve çocuklarımıza aldıklarımızı sorgulatıyor.

That Sugar Film’de neler var ?

  • Şekerin zararları
  • Şekerli gıdalar
  • Sağlıksız besinler
  • Sağlıklı zannettiğimiz besinler
  • Şeker bağımlılığı
  • Ne kadar şeker tütetiyoruz
  • Fazla şeker tütetiminin etkileri
  • Tüketmemiz için neler yapıyorlar

İngilizce alt yazılı trailer:

Türkçe altyazılı versiyonunu da internette bulabilirsiniz. hepinize iyi seyirler.

Filme ait bir internet sitesi de var.
https://thatsugarfilm.com

Okunma Sayısı: 5.253

One thought on “That Sugar Film – Şeker ve Sağlıklı Beslenme

Bir Cevap Yazın