protein tozu zararlı mı

Protein Tozu Zararlı Mı?

Protein zararlı olabilir mi? Sağlıklı yeme alışkanlığı, protein ile zengin beslenme, aktif yaşam söz konusu olduğu zaman “protein karaciğerini çökertir”, “vücudunu protein tozu ile şişirip geliştirmiş”, “protein tozları çok zararlı” gibi diyenler çıkar karşımıza. Bugün dengeli beslenme ve protein konusunu açmak istedik, araştırdık. Protein nedir, yetişkin ve özellikle çocuklara zararlı mı? Protein ne için kullanılıyor?

Protein Nedir?

Proteinler, amino asitlerin zincir halinde birbirlerine bağlanması sonucu oluşan büyük organik bileşiklerdir. [Wiki ye çıkış.]

Proteinler vücudumuzun temel yapı taşları olup enzim ve hormonların yapılarını oluştururlar, hayati önem taşıyan proteinler olmadan yaşamamız mümkün değildir.
Protein ile ilgili ilginç bir konu var – proteinler kimyasal yapısından dolayı dengesiz bileşiklerdir, sürekli yıkım-sentez denge arayışı içerisindeler. Çocuklarda protein sentezi yetişkinlere göre çok daha hızlıdır ve büyüme hormonu büyümeyi vücutta protein sentezini arttırarak sağlar. Protein yıkımı arttıkça vücudumuz yaşlanmaya başlıyor.

Bu yüzden dengeli beslenerek bünyemizi protein ile desteklemek gerekiyor.

protein ile zengin besinler

Protein deyince aklımıza bu kafa karıştırıcı renkli kavanozlardaki protein tozu gelir. Özellikle de çocuklarda bu kavanozları gören anneler endişelenmeye başlar. Bir yumurta yerine veya bir bardak süt gibi doğal ürünler yerine neden bu tozlara ihtiyaç duyulsun? Peki neden şekeri üretip kutulara koyuyoruz? Onun yerine şeker kamışını veya pancarı doğal olarak kullanalım? Cevap çok basit – çünkü arındırmış hali kullanım için daha rahat.

Protein Tozu Kimyasal Madde değil midir?

Bizim o kadar alıştığımız ve yapay maddeleri içeren ketçap, mayonez, soslara karşın protein sadece doğal maddelerden elde edilebilir. Piyasada gördüğümüz bu renkli kutuların çoğu sütten, yumurtadan, bezelyeden elde edilmiş protein içeriyor. Sporcu tozlarının çoğu sütten üretilmektedir, öncelikle süt protein tuğlaları olan aminoasitler ile zengindir ve yumurta, et gibi gıdalardan daha ucuzdur.

Bu arada bebek mamaları da çoğunlukla sütten üretilir, sporcu gıdalardan farklı olarak karbonhidrat seviyesi biraz daha yüksektir. Çocukların karbonhidrat metabolizması oldukça hızlıdır bu yüzden miniklerimiz tatlılara bu kadar düşkün. Sporcu gıdalarında protein oranı daha yüksek, karbonhidrat oranı ise daha düşük olur. Renkli etiketli protein kokteyllerin(karışımlarının) 95%  i sütten üretilmektedir.

Neden sporcular protein tozu kokteyllerine ihtiyaç duysunlar?

Neden doğal gıdaları tüketip protein ihtiyaçlarını karşılamasınlar? Haklısınız, fakat kaliteli ve protein ile zengin gıda ürünleri oldukça pahalıdır, hazırlanması da zahmetli ve uzun bir süreçten oluşuyor.

Yetişkin insanın ne kadar proteine ihtiyacı var?

Ağır bir iş ile uğraşan veya spor yapan bir insanın kendi ağırlığının her kilosu için 2 gr protein ihtiyacı var. Yani 70 kiloluk bir halterci günde 140gr protein tüketmeli. Peki, 140 gr protein nasıl alınabilir? Birkaç örnek verelim: 1 lt süt 30gr protein içerir, 1 yumurta 5-6gr protein içerir, bir porsiyon 200 gr et veya balık 32-36 gr. protein barındırır. Yani 140 gr. proteini almak için ya çok fazla et yemeniz lazım – bu da pahalı olur, ya çok fazla (4,5 Litre) süt içmeniz lazım bu da çok zor.

Protein tüketimi yetersiz ise ne olur?

Proteinler vücudumuzun temel yapı taşları olduğunu yukarıda belirttik, peki bu yapı-taşları eksik ise ne olur? “İnşaat” yavaşlar. Spor yapan birisinin kasları sürekli yenilenmektedir ve yeterli protein alınmadığında kendini daha yorgun ve güçsüz hissetmeye başlar.

Spor yapmayan birisinin ilave proteine ihtiyacı var mı?

Eğer dengeli beslenebiliyor ise, ihtiyacı yoktur. Fakat çoğu insanın beslenme alışkanlıkları sağlıksızdır bu da fazla kiloya, hastalıklara ve erken yaşlanmaya yol açar. İdeal proteinkarbonhidratyağ oranı 30%-60%10% olarak belirtmektedir. Beslenme alışkanlıklarınızda bu oran sizin sağlığınızı, formunuzu korur ve gelişmenize yol açar. Ne yazık ki çoğu kişilerin diyetinde protein 10% yağ ise 30% olarak yer alır, bu yüzden günümüzde kalp hastalıkları, obezite, diyabet tüm dünyada en sık karşılaşılan hastalıklardır. Yanlış beslenmenin neden olduğu en çok bilinen hastalıklar.

Piyasada genç ürün olan, protein shake ve kokteyllerine(karışımlarına) zararlı, yabancı bir ürünmüş gibi ön yargılı yaklaşmak yerine bir Çin atasözü yaklaşımını benimseyebilirsiniz: “DEĞİŞİM RÜZGARLARI ESİNCE APTALLAR DUVAR ÖRER, AKILLILAR DEĞİRMEN İNŞA EDER.

Herbalife Protein Bar, Shake, Sporcu Protein

Herbalife Shake Karışımları, Sporcu Gıdası, Protein Bar

Herbalife kilo konrolü için kalorisi sınırlandırılmış öğün yerine geçen besleyici shake karışımında bulunan bitkisel protein, bir öğünde almanız gereken mineral ve proteinleri barındıran bir ürün olarak tercih edilebilir. Herbalife 24 Sporcu ürünleri serisinde ise, insan vücudu tarafından daha kolay ve hızlı işlenebilen hayvansal protein (peynir altı suyu) kullanılıyor. Herbalife Protein Bar ise 3 farklı aroması (vanilya+badem | limon | çikolata+yerfıstık)  ile protein ihtiyacınıza cevap veren lezzetli ve pratik bir atıştırmalık olarak cebimizde, raflarda ve dolapta bizi bekliyor.

Okunma Sayısı: 5.691

Bir Cevap Yazın