Omega 3 – Balık Yağı, Doğanın Mucizesi !

Omega 3 yağ asitleri çoklu doymamış yağ asitlerinin türüdür ve bitkisel ve hayvansal kaynaklı olarak iki gruba ayrılmaktadır. Bitkisel yağ asitleri ile zengin kaynaklar listesinin başında keten tohumu yağı ve soya yağı yer almaktadır. Hayvansal yağ asitleri bulunan besin ise yağlı deniz balıklarıdır.

Omega 3 yağ asitlerin sağılık için faydaları.

Hem hayvansal hem de bitkisel çoklu doymamış yağ asitlerin bağışıklık sistemi güçlendirmesi bilinmektedir. Bu yağ asitleri kanın normal şekilde pıhtılaşmasını sağlar, kan basıncını ayarlamaya yardımcı olur kalp ve damarlar sağılığını korumaya yardımcı olur.

Omega 3 hücre zarlarının önemli yapısal bileşenleri olup hücre işlevlerini etkiler ve kalp, beyin göz retinası gibi organları ile ilgili faaliyetleri uyarırlar.

Bilimsel araştırmaları antioksidan özelliğe sahip olan Omega  yağ asitlerin onkolojik hastalıkları yavaşlattığını gösteriyorlar. Ayrıca bilim adamları insanların bu önemli yağ asitlerinin tüketiminin şaşırtıcı şekilde düşük olduğunu gözlemlemiş.

Omega 3 özellikle çocukların ve anne adaylarının tüketmesi gereken bir besin takviyesidir. Anne karnındaki bebekler ihtiyaç duydukları bu yağ asitlerini anneden alır ve anne vücudundaki bu çoklu doymamış yağ asitlerinin rezervlerini azaltır, bu yüzden hamile hanımlar kendileri ve bebeklerinin sağlıkları için bu çoklu doymamış yağ asitlerin tüketmesine özen göstermeliler. Zihni açık, zeki, başarılı çocuklara sahip olmak istiyorsak menülerine Omega 3 yağ asitlerini içeren besinleri katmamız gerekiyor. Peki, bu besinler nelerdir ve ne kadar tüketmemiz lazım ?

omega 3 ile zengin besinler
omega 3 ile zengin besinler

Omega 3 kaynakları.

Sağılığımız için önemi tartışılmaz olan Omega-3 vücudumuzda sentezlenmez ve mutlaka beslenme yoluyla veya gıda takviyesi olarak alınması gerekmektedir.

Önerilen günlük Omega-3 tüketimi bayanlar için 1,6 gram ve erkekler için 2 gram.

Sofralarınızda semizotu, keten tohumu yağı ile servis edilen yeşil salata, ceviz, deniz ürünlerini eksik etmeyin. Haftada 3 öğünde yaklaşık 200 gram yağlı balık tüketmek, bünyenin ihtiyacı kadar omega-3 kazandırır, ancak balığın pişirme yöntemi de önemli. Omega-3 ile zengin bir öğün elde etmek istiyorsanız balığı kızartmayın, buğulama veya ızgarayı tercih edin. Deniz balığı almaya özen gösterin, besi balıklarda omega-3 oranı çok daha düşük oluyor. Balığı dondurmadan taze pişirin. Konserve ton balığı da Omega 3 açısından oldukça zengin bir besindir.

Peki, balık sevmiyorsanız veya çocuğunuza balık yediremiyorsanız ne yapmalı? Bu durumda omega yağ asitlerini içeren gıda takviyeleri kullanabilirsiniz. Piyasada şurup, kapsül, vitamin şeklinde çeşitli omega-3 takviyeleri bulunmaktadır. Mutlaka son kullanma tarihlerine dikkat edin.

Omega-3 içeren yiyecekler:

  1. Balık (ringa, somon, uskumru, alabalık, hamsi, ton…)
  2. Tohum ve yağları (keten tohumu, ceviz, kabak çekirdeği, chia tohumu, tahin)
  3. Sebzeler (brokoli, karnabahar, brüksel lahanası, ıspanak, kabak, bal kabağı)
  4. Avokado
  5.  Gıda takviyeleri
Okunma Sayısı: 3.047

Bir Cevap Yazın