Kilo Kontrolü Nedir ?

kilo-kontrolu-logo

Kilo kontrolü vücudumuzu daha formda ve uygun hala getirmek için uygulanan yöntemlere denir. Kilo kontrolü için yapılan günde 1 saatlik yürüyüşler hem kalp hastalıkları riskini en aza indirir hem de sizi hastalıklara karşı korur. Kilo kontrolünde en önemli unsur vücudun harcağıdı kalori miktarıdır. Kilo kontrolünde en önemli olan etken hergün düzenli bir şekilde yürüyüş yapmaktır. Yürüyüş yapıldığı zaman kalorilerin yakılması daha kolay olacaktır. Kilo kontrolü için yenilen besinlerede dikkat edilmesi gerekiyor. Lahana, fasulye, börülce, havuç, fındık, şeftali gibi besinler kilo kontrolü için yararlı olan besinlerdir.

Hamilelik döneminde de kilo kontrolüne dikkat edilmesi gerekiyor. Anne adaylarının 10 ile 15 kilo arasında kilo almaları normal düzeydedir. Kilo kontrolü için yenilen besinlere dikkat edilmesi gerekiyor. Sağlıklı ve doğal beslenmenin yanında sporda yapılması gerekiyor. Doğru proteinlerin vücuda alınması gerekli.

Aşağı kilo kontrolü zayıflamak isteyenler içindir. Zayıflamak yani kilo vermek için öncelikle sağlıklı ve dengeli beslenilmesi gerekiyor. Kilo vermek için yardımcı olarak gıda takviyesine de başvurulabilir. Ayrıca sporda aşağı kilo kontrolünde çok önemli bir yere sahiptir.

Yukarı kilo kontrolü kilo almak isteyenler içindir. Kilo almak aslında kilo vermeye oranla daha zordur. Kilo almak aşırı yiyecek tüketerek yapılacak birşey değildir. Bir uzmana danışarak program hazırlanması gerekir. Süt, meyve suyu, yoğurt gibi yiyecekler bol tüketilmelidir.

Aşağı ve yukarı kilo kontrolü için bunlar bir uzman kontrolü ve programında yapılması tercih edilir. Vücut kitle endeksi insanın kilosunun boyuna göre normal olup olmadığını gösteren bir parametredir. Cinsiyet, kilo ve boyunuzun oranlarıyla hesaplanır. Eğer kilonuz ideal kilonun altında veya üstünde ise istenilen kiloya ulaşmak için kısa sürede kilo kaybetmek yada kilo almak değildir. Sağlıklı bir şekilde kilo kaybını yada kazancını sağlayıp ve bu ideal kilonuzu korumak olacaktır.

Okunma Sayısı: 4.436

Bir Cevap Yazın