İyi Yağlar Vüdumuzun ihtiyacı olan ve tüketilmesi gereken yağlardır

İyi Yağlar

İyi yağlar var mı ? Yapılan araştırmalara göre vücudumuza zararlı olan yağların bulunduğu gibi faydalı olan iyi yağların olduğu da bulunmuş. Aşağıda listesini bulabileceğiniz iyi yağlar haricinde de sağlıklı yağlar bulunuyor.

  • Avokado
  • Deniz Mahsülleri
  • Ceviz
  • Zeytinyağı

Avokado

Ağaçta yetişen, dışı (kabuğu) yeşil, içi beyaz ve sarı renkte olan, yemek ve salatalarda sıkça kullanabileceğiniz besleyici ve tropik iklimde yetişen ağacın meyvesidir.

Lif kaynağıdır, Muzdan daha fazla potasyuma sahiptir, B Vitamini, E Vitamini K Vitamini yönünden zengindir. Avokado tüketiminin kolesterolü iyi anlamda etkilediği araştırmalar ile ortaya konulmuş ve Kanser tedavisinde potansiyel önleyiciler arasında olduğu belirtilmiş (Kaynak : Biochem Biophys Res Commun. 2011 Jun 10;409(3):465-9)

Ceviz

Ağırlığının yarısından fazlası iyi yağlardan oluşuyor. 100 gr cevizde 50 gr’dan fazla yağ bulunuyor ve ortalama %15’i proteindir. (100 gr’da 15gr).

Ceviz lif, protein, omega-3, çinko, potasyum, demir kaynağıdır, ceviz tüketimini sürekli bir alışkanlık olarak edinmeniz, gıda öğelerince zengin beslenmenizin yanı sıra, sindirim sisteminizi de yardımcı olur.

Deniz Mahsülleri

Yapılan araştırmalar, insanların karşılaştıkları bir çok hastalığa besin maddelerinin ve beslenme alışkanlıklarının neden olduğunu ortaya koymaktadır. Bundan dolayı insanlar beslenmelerine dikkat etmek zorundadırlar. Yüksek kolesterolden ileri gelen hastalıkların, önemli oranda kırmızı etten kaynaklandığı artık bütün insanlar tarafından bilinmektedir. Bunun için daha sağlıklı olan doymamış yağ asitleri yönünden zengin olan gıdalar tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Doymuş yağ asitleri oda sıcaklığında katı halde bulundukları için vücutta birikebilirler. Çoklu doymamış yağ asitleri ise oda sıcaklığında sıvı haldedirler ve aynı zamanda insan hayatının devamlılığı için de çok önemlidirler. Bundan dolayı temel yağ asitleri olarak adlandırılarak omega (ω)-6, omega (ω)-3 yağ asitleri olmak üzere iki gruba ayrılırlar. ω- 6’ların ana kaynağı yüksek oranda linoleik asit içeren mısır ve soya fasulyesi yağıdır. omega-3 ise keten tohumu, ceviz ve özellikle planktonlar ile yağlı balıklarda bol miktarda bulunur, keten tohumu ve cevizde alfa-linolenik asit, balık yağlarında ise Eikosapentaenoik asit (EPA) ve Dekosahegzaenoik asit (DHA) en önemli yağ asitleridir. EPA ve DHA’nın mutlaka dışardan alınması gerekir. Çünkü vücut tarafından sentezlenemedikleri için elzem yağ asitleri olarak adlandırılırlar (Kaynak : Calabrese, 1999; Stoll, 1999).

Zeytinyağı

A, E vitaminleri ile fitoserol içeren zeytinyağı, Omega-3 yağ asitleri için tercih edilebilir. Çoklu doymamış yağ oranınına sahiptir.

Yeterli kaliteli miktarda omega-3 tüketimini günlük düzenli olarak alabilmek için Herbalife Omega 3 balık yağı kapsülleri tercih edilebilir.

Okunma Sayısı: 3.019

Bir Cevap Yazın